A REPREZENTACIJA (Ž): HRVATSKA ISPUNILA CILJ, SLAVILI PROTIV NIZOZEMSKE SA +14

Sjajna završna priča u Slavoniji. Tako bi mogli opisati posljednju domaću kvalifikacijsku utakmicu za EuroBasket 2017 u Osijeku. Hrvatska je u ispunjenoj maloj dvorani Gradskog vrta slavila protiv Nizozemske sa 14 koševa prednosti što nam je osiguralo drugo mjesto u skupini u ovom (drugom) kvalifikacijskom ciklusu. Šest najbolje drugoplasiranih reprezentacija imaju direktan plasman na EuroBasket 2017 u Češkoj, a Hrvatsku još u 11. mjesecu očekuje utakmica protiv Francuske.

U Osijeku je odlično krenulo. Ispunjavala se dvorana Gradskog vrta, nisu djevojke još zaboravile onu atmosferu iz Slavonskog Broda, no sjajna podrška dolazila je i s Osječkih tribina. Svi su čekali početak, napetost se osjetila u zraku. Kako ćemo krenuti u utakmicu? Hoće li nam se sve posložiti? Hoće li biti sreće? Bilo je puno pitanja prije samog susreta, ali djevojke su odmah u prvoj četvrtini odgovorile na sva pitanja i jasno dale do znanja da idu po veliku pobjedu – onu od deset poena razlike.

Nizozemska je prva krenula u napad u Treffers zabija za 0:2, nakon toga Lelas odgovara i zabija za 2:2. Stala je Nizozemska, promašili su tri napada zaredom, a Zellous zabija za 5:2 (koš faul). Nakon toga, osječka publika mogla je uživati u odličnoj asistenciji Ane Lelas za Mariju Režan i rezultat 7:2. Marija Režan ponovno zabija za 10:2 na asistenciju Ive Ciglar. Nizozemska svoj drugi koš zabija tek na 5:20 do kraja prve četvrtine, no Režan uzvraća s druge strane, odnosno Nizozemke rade faul na njoj i Režan to kažnjava s dva poena (12:4). Najraspoloženije u prvoj četvrtini bile su Lelas i Režan koje su samo povećavale hrvatsku prednost. Prva četvrtina tako završava rezultatom 22:12, odnosno Butter nam 30 sekundi prije isteka vremena zabija poen za deset razlike.

U drugoj četvrtini Sandrić kreće odlično i povećava naše vodstvo na 24:12, slijedi ju i Ivezić te ponovno Sandrić za 28:14. Nakon toga, Zellous radi faul na Butter koja pogađa oba slobodna bacanja (28:16). Shavonte je razbudila publiku u Gradskom vrtu svojom tricom za rezultat 31:16, ali ono najvažnije, tu je krenula njezina igra. Izbornik Nizozemske po prvi puta zove time out kod +19 za Hrvatsku, odnosno kod rezultata 35:16. Povećava Zellous i na 37:16. Odlično je Hrvatska odradila drugu dionicu, pokazale su dominaciju, ali i to da su spremne pobijediti – s kojom god razlikom treba. U drugoj dionici smo imali i najveću prednost od 23 poena prednosti (46:23) na 1:10 do kraja druge četvrtine. Druga dionica završava rezultatom 46:27

U treću četvrtinu smo ušli malo laganije. Nizozemska se počela priključivati i kod rezultata 48:35 Hrvatska klupa zove time out. Mučila se dosta Hrvatska da zabije taj poen koji nam puno znači. Ciglar preuzima stvar u svoje ruke i zabija za 50:35, no nakon toga slijedi loša vijest za Hrvatsku. Jelena Ivezić je sredinom treće četvrtine, točnije na 5:50 zaradila svoju četvrtu osobnu. Malo je bila potresena Hrvatska izlaskom kapetanice, tako da treća dionica završava rezultatom 58:43.

U posljednju dionicu se ušlo s velikom nervozom, kako s jedne tako i s druge strane. Prvi poen Shavonte zabija tek nakon dvije minute igranja s linije slobodnih bacanja (59:43). Tada reagira Nizoemski izbornik jer je osjetio da je njegova ekipa tu negdje i da ima treba savjet kako se približiti Hrvatskoj. Uspjeli su smiriti svoju ekipu samo na neko vrijeme, ali Hrvatska još jednom, u 35. minuti odlazi na velikih 18 razlike (63:45). Nakon još jednog time outa Nizozemske igrao se koš za koš, Nizozemska se još jednom pokušala 'šuljati' prema rezultatu, no kod 66:51 reagira izbornik Turić (2:29 do kraja susreta). Pogađaju Nizozemke tricu za 68:54, zatim i Halman za 68:56 i opet su nam bile blizu, ali ne dovoljno. Na 32 sekunde do kraja susreta Hrvatska zove time out, igračice kreću na teren ni Nizozemke i dalje ostaju na klupi jer je odmah odreagirao i njihov izbornik i pozvao time out. Semafor kreće s odbrojavanjem posljednjih sekundi, a Ciglar pogađa za 70:56, a za konačni rezultat 71:57 pobrinule se Ivezić s linije slobodnih bacanja i slavlje je moglo početi.

Odličnu utakmicu odradile su Shavonte Zellous koja je bila najučinkovitija u redovima Hrvatske sa 20 poena, Ana Lelas i Marija Režan nosile su danas reprezentaciju svaka na svoj način. Režan je postigla 16 poena, dok je Lelas ubacila 14.

Mnogi u dvorani htjeli su fotografiju s reprezentativkama, ali i podijeliti taj osjećaj s njima. Čestitke su stizale sa svih strana, mediji su odlično popratili žensku reprezentaciju, prštale su izjave sa svih strana – baš onako kako zaslužuje završiti ženska košarkaška priča u Slavoniji.

Braslav Turić,

„Sjajno smo otvorili utakmicu, pogotovo to prvo poluvrijeme gdje smo imali 19 razlike. Teško je izdržati protiv protivnika koji je dobar, a Nizozemska to sigurno je. U prvoj utakmici su nas dobili, teško je to izdržati, ali hvala Bogu nisu sustigli tu razliku koju su mogli. Umor, pad koncentracije kod iskusnijih igračica nije za očekivati, ali evo, na kraju je ispalo dobro. Pobijedili smo razlikom koja nam je bila dovoljna i sada se možemo spremati za jedanaesti mjesec, odnosno za taj treći kvalifikacijski ciklus.“

Posljednja četvrtina bila je ključna i presudna, vraćale su se Nizozemke, približavale se na onih deset poena razlike, ali nisu uspjele.

„Imali smo dogovor da branimo taj šut za tri poena, malo je teže u toj tranziciji jer ako centar istrči prvi, onda se skupimo dolje. Helman nam je pravila probleme i onda zaboravimo te vanjske igračice koje su nam napravile preokret u Nizozemskoj. To je ona greška koju smo radili u drugom poluvremenu. U prvom poluvremenu smo imali problem te njihove tranzicije i polaganja, u drugom smo se malo više skupljali, ali smo teže rotirali na taj šut za tri poena.“

Ana Lelas:

„Mislim da smo dosta dobro počeli i da smo vidjeli da smo psihički u utakmici i da smo spremni za tu borbu za deset razlike, a i više. Drugo poluvrijeme smo pali s ritmom i intenzitetom i mislim da si to ne smijemo dozvoliti, osobito u utakmicama u kojima tražimo rezultat s deset razlike i više. Sad je sve na nama. Taj treći ciklus kvalifikacijskog dijela moramo ići na Francusku tamo. Ja se nadam da ćemo biti kompletne i puno jače nego što smo to pokazale u Slavonskom Brodu. Nešto je u našim rukama, nešto u rukama drugih, ali ja se nadam da će nas sreća poslužiti s obzirom da smo imale nesreće s ozljedama cijeli ovaj ciklus.“

Remy De Wit, izbornik Nizozemske

„Težak poraz. Mislim da smo izgubili u prvoj četvrtini, to jednostavno nismo bili mi. Smatram da smo zaista dobar tim, ali igrati u svojoj zemlji i igrati kao gostujuća ekipa je sasvim neka druga priča, pogotovo kad je riječ o europskim natjecanjima. Danas se vidjelo da Hrvatska reprezentacija ima puno iskustva, ekipa koja je dugo zajedno i to je presudilo. To sam rekao svojim curama i na poluvremenu. Imali smo dvije prilike za vratiti se i to smo propustili. Mislim da smo radili dobro, imali smo dobrih stvari, ali sve je to sport. Moramo podignuti glave i nastaviti raditi dalje za jedanaesti mjesec.“

Tanya Broring:

„Bila je ovo zaista teška utakmica za nas, prednost za Hrvatsku je samo rasla i nismo mogli puno toga napraviti. Danas su jednostavno bili prejaki za nas. Svaki put kad bi se približili na deset razlike oni bi opet samo povećali tu svoju prednost. Tu se vidi iskustvo – iskustvo koje Hrvatska ima, a mi još nemamo. Kad smo na domaćem terenu možemo uz svoju energiju i energiju svojih navijača napraviti velike stvari, ali kad smo vani jednostavno ne ide. To je jednostavno sport i košarka“

HRVATSKA – NIZOZEMSKA 71:57  (22:12, 24:15, 12:16, 13:14)

Hrvatska: Zellous 20, Ivezić 5, Borović 3, Sandrić 6, Režan 14, Ciglar 4, Pačkovski, Džankić 1, Tikvić, Miletić, Begić, Lelas 14